میکرودرم ابریژن لایه برداری پوست

استفاده از روش ميکرودرم ابريژن، از حدود 8 تا 10 سال پيش، براي درمان و خدمات زيبايي آغاز شد. ابتدا ايتاليايي ها اين روش را به كار بردند. در ميكرودرم ابريژن، پودري به نام اكسيدآلومينيوم با فشار روي پوست پاشيده و باعث تراشيده شدن لايه هاي سطحي پوست مي شود. با تراشيده شدن لايه هاي سطحي، مناطق دچار مشكلات پوستي، يعني لكهاي پوستي، جوشگاه ها و جاي جوش تا حدي برداشته و كلاژن سازي آغاز و بافت زير پوست تحريك ميشود. در درازمدت اين روش به از بين رفتن چروكها نيز كمك ميكند.

ميكرودرم در واقع نوعي درمان كمكي براي برطرف كردن جاي جوشها و لكهاي سطحي است. استفاده از اين روشها چون باعث افزايش ضخامت و افزايش ميزان سنتز كلاژن در بافت زيرين پوست ميشود، مفيد است. فردي كه از اين روشها استفاده مي كند زودتر زيرآفتاب مي سوزد اما پوستش در طولاني مدت نازك و شكننده نمي شود. حداقل 3 تا 5 جلسه لازم است ميكرودرم انجام شود كه هر 2هفته بايد تكرار شود و هر 3 تا 6 ماه هم بايد دوباره اين كار را تكرار كرد.

در موارد زیر میکرودرم ابریژن بهترین راه درمان است:

1- افرادی که زمان و هزینه لازم جهت انجام جلسات مکرر لیزر را ندارند و یا کیفیت پوست آن ها اجازه انجام این کار را نمی دهد.

2- افرادی که نمی خواهند فعالیت روزانه خود را از دست بدهند.

3- افرادی که به مواد شیمیایی موجود در داروهای پوستی و یا مواد آرایشی حساسیت دارند

4- افرادی که جوش های مقاوم به درمان دارند و پس از مدت ها درمان دارویی پاسخ مناسب دریافت نکرده اند

5- افراد جوان با علائم پیری زودرس پوست
یکی از اصلی ترین دلایل انجام میکرودرم ابریژن زمانی است که ما می خواهیم جذب داروهای پوستی را در فرد بالا برده و روند بهبود را سرعت بخشیم. بطور معمول در روی پوست منافذی وجود دارد که داروهای پوستی برای جذب و اثر کردن باید از آن عبور کنند. عمور روزمره و میزان آلودگی و یا چربی پوست باعث می شود که به مرور این منافذ بسته شده و مانع ورود دارو به پوست شود.

برای مثال فردی را در نظر بگیرید که برای از بین بردن لکه های صورت ناشی از آفتاب داروی ضد لک استفاده می کند. اگر درمان این فرد بطور معمول 6 ماه طول بکشد، در زمانی که همین فرد بطور همزمان با دارو از میکرودرم ابریژن استفاده میکند طول دوره درمان به 2-3 ماه کاهش می یابد. این کاهش دوره درمان به چندین دلیل اتفاق می افتد :

1- باز شدن منافذ پوستی بعد از میکرودرم ابریژن و بالا رفتن جذب و میزان اثر دارو

2- برداشته شدن لایه سلول های دارای رنگ دانه بطور مداوم

3- فعال شدن ساخت سلول های جوان که هنوز فرصت جذب و ذخیره کردن رنگ دانه را در خود نداشته اند.

این مثال در مورد بسیاری دیگر از مشکلات پوست که ناشی از عدم مراقبت مناسب و یا مشکلات ناشی از شغل و جنس پوست است صادق است

توصیه های قبل و بعد از درمان میکرودرم ابرژن

بیماران باید از دو روز قبل از درمان تا 72 ساعت پس از آن از مصرف داروهای لایه بردار( رتینول وAHA و ضد لک خودداری نمایند و پس از میکرودرم ابرژن ازضد آفتاب با دقت بیشتری و با فاصله هر 3 ساعت استفاده نمایند . استفاده ازآب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است . اقداماتی همچون دکلوره نمودن ،استفاده از بند ، موم و …بعد از 3-4 روز از میکرودرم مجاز است . آقایان موظفند 3-4 ساعت قبل از میکرودرم اصلاح نمایند و در صورت تمایل بعد از 12ساعت از میکرودرم اصلاح صورت بلامانع است . در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که به طور خود به خود رفع می شود. گر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است اریتم (قرمزی) یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست برای چند روز دیده شود ،این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابرآفتاب مراقبت ننموده اند.

در تمام اقدام هايي كه براي زيبايي پوست انجام ميگيرد، چون لايه هاي سطحي مرده پوست برداشته مي شوند، اثر حفاظتي آن در برابر آفتاب كمتر خواهد شد. به همين دليل بعد از انجام پيلينگ، ميكرودرم يا ليزر لازم است حتما از ضدآفتاب خوب و مناسب استفاده شود.

موارد منع استفاده از میکرودرم ابرژن
در حین درمان با ایزوترتینوئین خوراکی بیماران مستعد اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید در حین رادیوتراپی گردن جراحی صورت در 2 ماه اخیر عفونت های باکتریایی یا ویروسی فعال به خصوص هرپس سیمپلکس (تب خال) و زگیل منع سني ندارد و با توجه به نياز از 17 سالگي به بعد ميتوان آن را انجام داد اما بهتر است در دوران بارداري و شيردهي به دليل پودراكسيداني كه دارد، استفاده نشود. افراد مبتلا به عفونتهاي جوشهاي شديد ي

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments